Jak daleko doleci balon?

Jak daleko mogą dolecieć balony z nadrukiem czy balony z helem Warszawa wypuszczone do góry? Pytanie to intrygowało także pewną nauczycielkę  z przedszkola samorządowego.  Wraz ze swoimi podopiecznymi postanowiła ona sprawdzić to i wypuściła w świat balony z doczepionymi kartkami będącymi ich oznaczeniem.  Przemierzyły one wiele kilometrów, a wylądowały dopiero w Holandii.
Od czego zależy odległość jaką mogą pokonać tego typu balony? Duży wpływ na to ma powłoka z jakiej zostały wykonane. Im jest mocniejsza, tym balony są odporniejsze na wiatr i przypadkowe uszkodzenia natury mechanicznej. Wśród balonów z nadrukiem i balonów z helem można wyróżnić trzy grupy, w zależności od tego jak często będą wykorzystywane i w jakich warunkach.
Balony jedno powłokowe są najtańsze. Wykonane są z tkaniny PCV, można na nich nadrukować 2-3 kolory. Opierają się podmuchom wiatru do 25 km/h. Modele dwu powłokowe są mocniejsze. W ich konstrukcji została wykorzystana dętka poliuretanowa, a drugą powłokę tworzy tkanina nylonowa powlekana dodatkowo poliuretanem. Możliwy jest na niej w zasadzie dowolny nadruk. Balony tego typu wytrzymują wiatr do 35 km/h. Z kolei balony dwu powłokowe wzmacniane są wyposażone w sznurowy stelaż, który wszyty jest wewnątrz. Na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie zwyczajnie, ale tak silna konstrukcja pozwala na użytkowanie nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Modele te radzą sobie z porywistym wiatrem, przekraczającym znacznie prędkość 35 km/h  oraz opadami deszczu o dużej sile.