Początki dziecka w przedszkolu bywają naprawdę trudne. Pojawia się płacz, krzyki oraz histeria. Często wpływa to negatywnie również na rodziców i relacje między nimi. Jak sobie z tym poradzić? Jak pomóc dziecku przetrwać kilka pierwszych dni w przedszkolu?
Dlaczego dziecko płacze?
Wielu rodziców myśli, że dziecko płacze, bo dzieje się mu krzywda. Tymczasem w przedszkolach pracują przeszkoleni specjaliści, a sale są doskonale przygotowane do potrzeb najmłodszych. Do dyspozycji jest też wiele różnego rodzaju zabawek. Tak naprawdę jedynym dyskomfortem jest brak rodziców czy dziadków, którzy zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Dziecku trzeba wytłumaczyć więc, że nic nie uległo zmianie i wciąż może liczyć na swoich rodziców.
Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Kluczem do sukcesu jest efektywna współpraca z wychowawczyniami jak na przykład w przedszkolu mungo, które przecież mają doświadczenie w zakresie pracy z dziećmi. Jeśli maluchowi będzie się coś złego dziać to z pewnością poinformują o tym rodziców. Nie ma też się co przejmować, jeśli maluch nie będzie chciał opowiadać o przedszkolu. Dla wielu z nich są to bowiem silne emocje, których nie potrafią właściwie opisać.
Dobrze jest też na samym początku określić dziecku ramy czasowe pobytu w przedszkolu. Można powiedzieć, że przyjdzie się po nie po obiedzie czy podwieczorku. Nie trzeba się też przejmować narzekaniem dziecka. Niekiedy małe dzieci nie potrafią dobrze interpretować zachowań innych osób.
Czy przedszkole jest dla każdego dziecka?
Nie każde dziecko musi się dobrze czuć w przedszkolu. W końcu wśród dzieci również zdarzają się domatorzy, którzy najlepiej czują się u siebie w domu bawiąc się swoimi zabawkami. Niektóre potrzebują też nieco więcej czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Jednak przedszkole jest ważnym etapem w życiu dziecka, który pozwala mu się na przygotowanie na pójście do szkoły. Warto więc się nieco pomęczyć, gdyż ułatwia to później przejście dziecku do nauki w szkole podstawowej. Tam panują już inne zasady i wymagana jest większa dyscyplina.
Opracowanie: laboratoryjnie.pl
Ostatnie komentarze