Skup dzieł sztuki

Kupowanie przez Internet jest stosunkowo proste i daje możliwość zawierania transakcji z osobami na drugim końcu świata. Sektor ten będzie prawdopodobnie cały czas się rozwijał, gdyż kupowanie on-line jest bardzo wygodne i komfortowe. Obecnie nie musimy już odwiedzać skupu srebra czy skupu antyków, istnieją bowiem liczne galerie sztuki on-line, domy aukcyjne organizują licytacje on-line itd. Jest to coraz popularniejszy, zwłaszcza za granicą sposób nabywania i sprzedawania antyków i dzieł sztuki.
Systemy on-line są w zasadzie w pełni bezpieczne. Firma je organizująca oferuje pełna dokumentację sprzedaży oraz certyfikaty autentyczności nabywanych przedmiotów. Ceny w galeriach on-line są zwykle niższe niż w tych tradycyjnych, chociaż istnieją również, jak zawsze, minusy.

Nigdy nie ma bowiem stuprocentowej pewności, czy dany obiekt będzie wyglądał w rzeczywistości tak jak na zdjęciach. Jak informuje właściciel Kantoru wymiany walut Frank monitor komputera przekłamuje bowiem rzeczywiste barwy. Dodatkowo nie można przyjrzeć się dziełu z bliska. Czasem domy aukcyjne organizują więc tzw. wystawy przedaukcyjne, w czasie których można zobaczyć interesujące przedmioty na żywo. Czasem opisy dzieł zawierają także luki i błędy, które mogą wprowadzić w błąd.

Coraz popularniejsze, także i w Polsce, jest kupowanie i sprzedawanie antyków na portalach typu eBay. Jednak wzrasta tam możliwość nabycia przedmiotu podrobionego. Klient nie jest też tam zbyt dobrze chroniony. Warto więc przed dokonaniem zakupu zadać sprzedającemu kilka pytań i dowiedzieć się więcej na temat interesującego nas dzieła. Gdy dany przedmiot został opisany jako rzadki czy drogocenny można zapytać kto zakwalifikował go to tej grupy. Można sprawdzić eksperta, który daną opinie wystawił – czy istnieje w rzeczywistości. Inną istotną kwestią jest zapoznanie się z opiniami o danym sprzedającym. Ważne jest ustalenie czy dzieło sztuki wystawione na sprzedaż posiada odpowiednią dokumentację.
Podczas zakupów w sieci trzeba zachować szczególną ostrożność i nie ufać we wszystko, co zostało napisane. Nie każdy przedmiot posiadający sygnaturę jest oryginalny. Sygnatura to tylko jedna z wielu cech, które eksperci biorą pod uwagę, przy kwalifikacji dzieła jako autentyczne. W przypadku, gdy dzieło podlegało pracom konserwatorskim obiekt powinien posiadać również stosowną dokumentację konserwatorską.

Dobrze przed dokonaniem zakupu poprosić o dodatkowe, bardziej szczegółowe fotografie dzieła. Warto upewnić się także, czy mamy gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku gdy zakupiony przedmiot nie spełni naszych oczekiwań. Najlepszą i najbezpieczniejszą formą płatności jest przelew bankowy. Pamiętajmy, że serwisy aukcyjne i sprzedażowe są dużo bardziej niepewne niż tradycyjny skup srebra czy skup antyków i podczas korzystania z nich należy zachować dużą ostrożność.